Hviledag – Tid til status

Så blev det den anden hviledag på Tour de France 2011. Det har været et interessant cykelløb, hvor favoritterne har skufftet og andre ryttere har grebet muligheden. Thor Hushovd og Thomas Voeckler som de helt store stjerner, og dem som jeg vil huske for dette års Tour.

Da der jo ikke sker så meget på cyklerne i dag, nøjes jeg med at bringe en oversigt over den aktuelle stilling.

1. VOECKLER Thomas TEAM EUROPCAR  
2. SCHLECK Frank TEAM LEOPARD-TREK + 01′ 49″
3. EVANS Cadel BMC RACING TEAM + 02′ 06″
4. SCHLECK Andy TEAM LEOPARD-TREK + 02′ 15″
5. BASSO Ivan LIQUIGAS-CANNONDALE + 03′ 16″
6. SANCHEZ Samuel EUSKALTEL – EUSKADI + 03′ 44″
7. CONTADOR Alberto SAXO BANK SUNGARD + 04′ 00″
8. CUNEGO Damiano LAMPRE – ISD + 04′ 01″
9. DANIELSON Tom TEAM GARMIN – CERVELO + 05′ 46″
10. DE WEERT Kevin QUICK STEP CYCLING TEAM + 06′ 18″
11. URAN Rigoberto SKY PROCYCLING + 07′ 55″
12. PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 08′ 20″
13. TAARAMAE Rein COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 09′ 02″
14. ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 09′ 20″
15. ZUBELDIA Haimar TEAM RADIOSHACK + 09′ 50″
16. VELITS Peter HTC – HIGHROAD + 10′ 01″
17. JEANNESSON Arnold FDJ + 10′ 05″
18. ROCHE Nicolas AG2R LA MONDIALE + 10′ 56″
19. CASAR Sandy FDJ + 11′ 54″
20. VANENDERT Jelle OMEGA PHARMA – LOTTO + 12′ 06″
21. RUIJGH Rob VACANSOLEIL-DCM + 12′ 56″
22. COPPEL Jérôme SAUR-SOJASUN + 13′ 03″
23. KARPETS Vladimir KATUSHA TEAM + 15′ 11″
24. TROFIMOV Yury KATUSHA TEAM + 16′ 43″
25. LEIPHEIMER Levi TEAM RADIOSHACK + 16′ 48″
26. VERDUGO Gorka EUSKALTEL – EUSKADI + 16′ 54″
27. GUSEV Vladimir KATUSHA TEAM + 19′ 41″
28. GILBERT Philippe OMEGA PHARMA – LOTTO + 20′ 50″
29. VANDE VELDE Christian TEAM GARMIN – CERVELO + 21′ 06″
30. MONFORT Maxime TEAM LEOPARD-TREK + 21′ 40″
31. MONCOUTIE David COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 21′ 57″
32. HESJEDAL Ryder TEAM GARMIN – CERVELO + 25′ 18″
33. BARREDO Carlos RABOBANK CYCLING TEAM + 26′ 25″
34. GAUTIER Cyril TEAM EUROPCAR + 26′ 37″
35. DUPONT Hubert AG2R LA MONDIALE + 28′ 20″
36. MARTIN Tony HTC – HIGHROAD + 28′ 34″
37. ZEITS Andrey PRO TEAM ASTANA + 30′ 51″
38. PINEAU Jérôme QUICK STEP CYCLING TEAM + 30′ 58″
39. TALABARDON Yannick SAUR-SOJASUN + 31′ 55″
40. MARTINEZ Egoi EUSKALTEL – EUSKADI + 34′ 43″
41. GESINK Robert RABOBANK CYCLING TEAM + 35′ 21″
42. THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 35′ 27″
43. SANCHEZ Luis-Leon RABOBANK CYCLING TEAM + 37′ 26″
44. SORENSEN Chris Anker SAXO BANK SUNGARD + 38′ 01″
45. EL FARES Julien COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 38′ 22″
46. FUGLSANG Jakob TEAM LEOPARD-TREK + 39′ 46″
47. GERDEMANN Linus TEAM LEOPARD-TREK + 39′ 48″
48. DEVENYNS Dries QUICK STEP CYCLING TEAM + 42′ 17″
49. MORABITO Steve BMC RACING TEAM + 42′ 44″
50. ARROYO David MOVISTAR TEAM + 43′ 03″
51. DI GREGORIO Rémy PRO TEAM ASTANA + 43′ 56″
52. TEN DAM Laurens RABOBANK CYCLING TEAM + 45′ 29″
53. HINCAPIE George BMC RACING TEAM + 45′ 42″
54. CHARTEAU Anthony TEAM EUROPCAR + 48′ 53″
55. BOUET Maxime AG2R LA MONDIALE + 50′ 36″
56. SZMYD Sylvester LIQUIGAS-CANNONDALE + 54′ 00″
57. ZANDIO Xabier SKY PROCYCLING + 54′ 07″
58. MILLAR David TEAM GARMIN – CERVELO + 55′ 30″
59. HUSHOVD Thor TEAM GARMIN – CERVELO + 55′ 48″
60. KNEES Christian SKY PROCYCLING + 56′ 35″
61. NIERMANN Grischa Jan RABOBANK CYCLING TEAM + 57′ 58″
62. RIBLON Christophe AG2R LA MONDIALE + 1h 00′ 01″
63. HAGEN Edvald Boasson SKY PROCYCLING + 1h 03′ 23″
64. VAN GARDEREN Tejay HTC – HIGHROAD + 1h 03′ 27″
65. MOINARD Amaël BMC RACING TEAM + 1h 03′ 52″
66. NAVARRO Daniel SAXO BANK SUNGARD + 1h 04′ 10″
67. VOIGT Jens TEAM LEOPARD-TREK + 1h 04′ 11″
68. CHAVANEL Sylvain QUICK STEP CYCLING TEAM + 1h 05′ 22″
69. GALLOPIN Tony COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 1h 05′ 41″
70. PATERSKI Maciej LIQUIGAS-CANNONDALE + 1h 10′ 22″
71. LOOSLI David LAMPRE – ISD + 1h 10′ 23″
72. PEREZ MORENO Ruben EUSKALTEL – EUSKADI + 1h 12′ 20″
73. PORTE Richie SAXO BANK SUNGARD + 1h 13′ 05″
74. TIRALONGO Paolo PRO TEAM ASTANA + 1h 14′ 40″
75. MOLLEMA Bauke RABOBANK CYCLING TEAM + 1h 15′ 51″
76. ROELANDTS Jurgen OMEGA PHARMA – LOTTO + 1h 15′ 57″
77. COSTA Rui Alberto MOVISTAR TEAM + 1h 17′ 01″
78. ROJAS Jose Joaquin MOVISTAR TEAM + 1h 17′ 07″
79. MALORI Adriano LAMPRE – ISD + 1h 17′ 07″
80. IZAGIRRE INSAUSTI Gorka EUSKALTEL – EUSKADI + 1h 18′ 08″
81. SILIN Egor KATUSHA TEAM + 1h 18′ 16″
82. PAULINHO Sergio TEAM RADIOSHACK + 1h 19′ 38″
83. LEUKEMANS Bjorn VACANSOLEIL-DCM + 1h 19′ 58″
84. DE GENDT Thomas VACANSOLEIL-DCM + 1h 21′ 24″
85. IRIZAR Markel TEAM RADIOSHACK + 1h 21′ 30″
86. O’GRADY Stuart TEAM LEOPARD-TREK + 1h 21′ 43″
87. MARCATO Marco VACANSOLEIL-DCM + 1h 22′ 16″
88. ERVITI Imanol MOVISTAR TEAM + 1h 22′ 26″
89. SORENSEN Nicki SAXO BANK SUNGARD + 1h 24′ 06″
90. SANTAROMITA Ivan BMC RACING TEAM + 1h 24′ 19″
91. VICHOT Arthur FDJ + 1h 25′ 26″
92. PEREZ LEZAUN Alan EUSKALTEL – EUSKADI + 1h 26′ 10″
93. GUTIERREZ José Ivan MOVISTAR TEAM + 1h 26′ 35″
94. FLECHA GIANNONI Juan Antonio SKY PROCYCLING + 1h 29′ 21″
95. KOREN Kristjan LIQUIGAS-CANNONDALE + 1h 31′ 54″
96. GERRANS Simon SKY PROCYCLING + 1h 32′ 55″
97. ROY Jérémy FDJ + 1h 33′ 01″
98. HOOGERLAND Johnny VACANSOLEIL-DCM + 1h 33′ 19″
99. BONO Matteo LAMPRE – ISD + 1h 34′ 10″
100. SCHÄR Michael BMC RACING TEAM + 1h 35′ 22″
101. OSS Daniel LIQUIGAS-CANNONDALE + 1h 35′ 58″
102. HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus SAXO BANK SUNGARD + 1h 36′ 51″
103. HINAULT Sébastien AG2R LA MONDIALE + 1h 38′ 02″
104. HONDO Danilo LAMPRE – ISD + 1h 38′ 38″
105. MEERSMAN Gianni FDJ + 1h 39′ 45″
106. PETACCHI Alessandro LAMPRE – ISD + 1h 39′ 47″
107. NOVAL GONZALEZ Benjamin SAXO BANK SUNGARD + 1h 40′ 48″
108. QUINZIATO Manuel BMC RACING TEAM + 1h 41′ 11″
109. LANG Sebastian OMEGA PHARMA – LOTTO + 1h 43′ 44″
110. ROUX Anthony FDJ + 1h 43′ 53″
111. KREUZIGER Roman PRO TEAM ASTANA + 1h 44′ 37″
112. HIVERT Jonathan SAUR-SOJASUN + 1h 45′ 14″
113. MANGEL Laurent SAUR-SOJASUN + 1h 45′ 51″
114. TURGOT Sébastien TEAM EUROPCAR + 1h 46′ 05″
115. TOSATTO Matteo SAXO BANK SUNGARD + 1h 46′ 06″
116. VALENTIN Tristan COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 1h 46′ 07″
117. FOFONOV Dmitriy PRO TEAM ASTANA + 1h 46′ 27″
118. TJALLINGII Maarten RABOBANK CYCLING TEAM + 1h 46′ 32″
119. VANDBORG Brian SAXO BANK SUNGARD + 1h 48′ 43″
120. POSTHUMA Joost TEAM LEOPARD-TREK + 1h 50′ 55″
121. DELAGE Mickaël FDJ + 1h 51′ 32″
122. BOOKWALTER Brent BMC RACING TEAM + 1h 51′ 41″
123. DUQUE Leonardo COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 1h 51′ 42″
124. BOLE Grega LAMPRE – ISD + 1h 51′ 50″
125. BUFFAZ Mickaël COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 1h 52′ 33″
126. LONGO BORGHINI Paolo LIQUIGAS-CANNONDALE + 1h 53′ 37″
127. SWIFT Ben SKY PROCYCLING + 1h 54′ 39″
128. GALLAND Jeremie SAUR-SOJASUN + 1h 54′ 49″
129. VENTOSO Francisco MOVISTAR TEAM + 1h 55′ 53″
130. CANCELLARA Fabian TEAM LEOPARD-TREK + 1h 56′ 33″
131. SIEBERG Marcel OMEGA PHARMA – LOTTO + 1h 57′ 49″
132. VANOTTI Alessandro LIQUIGAS-CANNONDALE + 1h 58′ 00″
133. MINARD Sébastien AG2R LA MONDIALE + 1h 58′ 32″
134. CAVENDISH Mark HTC – HIGHROAD + 1h 58′ 34″
135. VAITKUS Tomas PRO TEAM ASTANA + 1h 59′ 10″
136. WESTRA Lieuwe VACANSOLEIL-DCM + 1h 59′ 26″
137. IGLINSKIY Maxim PRO TEAM ASTANA + 1h 59′ 38″
138. GOSS Matthew Harley HTC – HIGHROAD + 2h 00′ 30″
139. TERPSTRA Niki QUICK STEP CYCLING TEAM + 2h 01′ 34″
140. BOZIC Borut VACANSOLEIL-DCM + 2h 03′ 07″
141. ENGELS Addy QUICK STEP CYCLING TEAM + 2h 04′ 19″
142. KADRI Blel AG2R LA MONDIALE + 2h 05′ 03″
143. BERTAGNOLLI Leonardo LAMPRE – ISD + 2h 05′ 30″
144. DELAPLACE Anthony SAUR-SOJASUN + 2h 05′ 38″
145. JEANDESBOZ Fabrice SAUR-SOJASUN + 2h 05′ 40″
146. CIOLEK Gerald QUICK STEP CYCLING TEAM + 2h 06′ 01″
147. KOSTYUK Denys LAMPRE – ISD + 2h 06′ 25″
148. MURAVYEV Dmitriy TEAM RADIOSHACK + 2h 06′ 25″
149. DEAN Julian TEAM GARMIN – CERVELO + 2h 08′ 28″
150. ZINGLE Romain COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 2h 08′ 52″
151. COYOT Arnaud SAUR-SOJASUN + 2h 09′ 11″
152. GREIPEL André OMEGA PHARMA – LOTTO + 2h 11′ 11″
153. BAK Lars HTC – HIGHROAD + 2h 11′ 12″
154. BODNAR Maciej LIQUIGAS-CANNONDALE + 2h 11′ 20″
155. GENE Yohann TEAM EUROPCAR + 2h 13′ 46″
156. FARRAR Tyler TEAM GARMIN – CERVELO + 2h 14′ 15″
157. GRIVKO Andriy PRO TEAM ASTANA + 2h 16′ 12″
158. RENSHAW Mark HTC – HIGHROAD + 2h 19′ 20″
159. DUMOULIN Samuel COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 2h 19′ 25″
160. EISEL Bernhard HTC – HIGHROAD + 2h 19′ 50″
161. QUEMENEUR Perrig TEAM EUROPCAR + 2h 19′ 51″
162. NAVARDAUSKAS Ramunas TEAM GARMIN – CERVELO + 2h 19′ 55″
163. BURGHARDT Marcus BMC RACING TEAM + 2h 20′ 15″
164. IGNATYEV Mikhail KATUSHA TEAM + 2h 22′ 01″
165. ENGOULVENT Jimmy SAUR-SOJASUN + 2h 22′ 36″
166. URTASUN PEREZ Pablo EUSKALTEL – EUSKADI + 2h 22′ 42″
167. PATE Danny HTC – HIGHROAD + 2h 25′ 42″
168. SABATINI Fabio LIQUIGAS-CANNONDALE + 2h 32′ 59″
169. JEROME Vincent TEAM EUROPCAR + 2h 33′ 38″
170. AMADOR Andrey MOVISTAR TEAM + 2h 43′ 07″
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Søren

Kommentar